Denizyolu taşımacılığında yeni hatlar açılmasına destek verilecek... Türkiye limanları ile diğer ülke limanları arasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle yapılacak taşımacılıkta yeni hatlar açılmasına destek verilecek.

Son yıllarda artan dış ticaret hacmi kara yolu sınır kapılarında yoğunluğa neden olurken, bu sıkışıklığı azaltmak için gerekli düzenlemeler yapılıyor.

 

Türkiye limanları ile diğer ülke limanları arasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle düzenli sefer yapmak amacıyla açılacak yeni hatlarda veya mevcut hatların kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde, bu hatlarda kullanılacak gemilere destek sağlanacak.

 

Yönetmelik çıkartıldı

 

Bu desteklerle ilgili "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Hakkında Yönetmeliği" yayınlandı.

 

Ro-Ro, Ro-Pax gemi seferleri için açılacak yeni hatlar desteklenecek

 

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, düzenleme ile Türkiye limanları ile diğer ülke limanları arasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle düzenli sefer yapmak amacıyla açılacak yeni hatlarda veya mevcut hatların kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde mevcut hatlarda kullanılacak gemilere destek verilecek.

 

Her 10 deniz mili için yük birimi başına 2 dolar ödeme

 

Düzenli sefer yapan Türk bayraklı Ro-Ro gemilerinin donatanlarına geminin sefer yaptığı her 10 deniz mili için yük birimi başına 2 dolar ödeme yapılacak.

 

Tır, dorse başına 3 dolar ödenecek

 

Türk bayraklı Ro-Pax gemilerinin donatanlarına ise geminin sefer yaptığı her 10 deniz mili için yük birimi (tır, dorse) başına 3 dolar ödenecek.

 

20 deniz mili destek yük birimi başına 20 dolar

 

Daha kısa mesafelerde (20 deniz mili) araç taşıyan gemilerin donatanlarına ise bu destek yük birimi başına 20 dolar olarak uygulanacak.

 

Yönetmelik kapsamında, mevcut hatları geliştiren söz konusu gemilerin ödemesi gereken kılavuzluk ve römorkörcülük ücretleri Bakanlık tarafından karşılanacak.

 

Deniz yolu ile ihracat için sevk yapılacak

 

Türkiye limanlarıyla diğer ülke limanları arasında düzenli seferlerin frekansları artırılarak, ihracatçıların daha kısa zamanda ve daha ucuz maliyetlerle ürünlerini sevk etmeleri sağlanacak.

 

7DENİZ 


Haber Detayı

444 66 35