Kırgız Cumhuriyeti Devlet Gümrük Hizmeti tarafından bildirildiğine göre 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren Avrasya Ekonomik Birliği'nde kişisel kullanıma yönelik mallar için gümrüksüz ithalat eşikleri değiştirilecektir. Avrasya Ekonomik Komisyonu Konseyi'nin 20 Aralık 2017 tarihli ve 107 sayılı kararına göre, kişisel kullanıma mahsus mallar için gümrüksüz ithalat normları, hava yolu dışındaki taşıma modlarıyla veya yaya olarak refakatli ve (veya) refakatsiz bagajlarda ithal edilen miktar olarak belirlenmiştir:

1 Nisan 2024 tarihinden itibaren - değeri 500 avroya eşdeğer tutarı aşmayan ve (veya) ağırlığı 25 kilogramı aşmayan.

Uluslararası posta yoluyla ithal edilen ve taşıyıcı (ekspres kargo) tarafından teslim edilen kişisel kullanıma yönelik mallara ilişkin gümrüksüz ithalat normları şu miktarda belirlenir:

1 Nisan 2024'ten itibaren - değeri 200 avroya eşdeğer tutarı aşmayan ve (veya) ağırlığı 31 kilogramı aşmayan.

Avrasya Ekonomik Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise;

"Avrasya Ekonomik Komisyonu, kişisel kullanıma yönelik, uluslararası postayla gönderilen ve taşıyıcı tarafından teslim edilen, ayrıca eşlikli ve (veya) refakatsiz bagajlarda kara taşımacılığı yoluyla veya yaya olarak ithal edilen malların gümrüksüz ithalatına ilişkin geçici "artırılmış" normların geçerlilik süresinin 1 Nisan 2024 tarihinde sona erdiğini bildirmektedir.

1 Nisan'dan itibaren normlar şu şekildedir:

200 Avro ve 31 kg - posta veya kargo ile teslimat için

500 Avro ve  25 kg - kara taşımacılığı için

"Artırılmış" standartlar Nisan 2022'den itibaren yürürlükteydi (önce posta ve kargo yoluyla teslim edilen mallar için, sonra da kara taşımacılığı için). Bunlar 1.000 Avro ve 31 kg idi (kara taşımacılığı normlarının 500 Avro ve 25 kg olarak kaldığı Ermenistan Cumhuriyeti hariç)."hususları bildirilmektedir.

              https://eec.eaeunion.org/news/1-aprelya-zakonchilsya-period-deystviya-vremennykh-povyshennykh-norm-besposhlinnogo-vvoza-tovarov-dl/Haber Detayı

444 66 35