GİB tarafından E-defter ikincil saklama hakkında tarafımızdan çalışma yapılmış olup güncelleme yayınlanmıştır fakat GİB sistemlerindeki hatadan dolayı beklemede kalmaktadır. Şuan hem eski hem yeni versiyondan ve diğer entegratörlerden de e-defter gönderimi yapılamamaktadır ! Detaylı bilgi için tıklayınız.

Değerli E-Defter Kullanıcıları;

GİB tarafından bugün yayınlanan duyuruya göre 22.05.2024 tarihinden itibaren ikincil saklama ayrı bir aracı program üzerinden yapılmak yerine E-defter uygulaması üzerinde yükleme yapılırken "eşanlı" olarak yapılacaktır. Bu tarihten önce gibe yüklenmiş dosyalar için gib ikinci saklama programı üzerinden saklama yapılması gerekmektedir. Bu işlemler yapıldıysa evrim ya da gib tarafında farklı bir işlem yapmaya gerek bulunmamaktadır. Tarafımızdan beklenen bir geliştirme olup hızlı bir şekilde güncelleme yapılacaktır.


E-Defter ve berat dosyalarının imzalanmasına, Başkanlık sistemlerine yüklenmesine ilişkin olarak verilecek muvafakatname ile yapılacak yetkilendirme işlemleri Dijital Vergi Dairesi üzerinden “e-Defter Muvafakatname Kullanım Kılavuzu”nda (https://dijital.gib.gov.tr/Kilavuzlar#0 adresinde yayınlanan) belirtilen şekilde gerçekleştirilebilecektir.


Güncel Bilgi:

Şuan için problem çözüldüğünün duyurulmasını bekleyiniz. E-defter dosyalarını oluşturmayınız, aksi halde aktif hale geldiğinde silip tekrar oluşturmak gerekecektir.

Güncelleme yayınlanmıştır fakat gib sisteminde beklemede kalmaktadır. Genel Muhasebe versiyon 11.3.2.6 olmalıdır. Bakanlıkla konu ile ilgili görüşmeler devam etmektedir. Şuan hem eski hem yeni versiyondan ve diğer entegratörlerden de e-defter gönderimi yapılamamaktadır !

Ayrıca E-defter gönderim dönemleri ile ilgili de değişiklikler olmuştur.

Tüm duyurular için GİB E-defter duyurular sayfasını inceleyebilirsiniz.

https://www.edefter.gov.tr/duyurular.html


Haber Detayı

444 66 35