GİB E-defter yükleme tarafındaki problem bakanlık tarafından çözülmüş olup defter yüklemeleri artık yapılabilmektedir fakat çeşitli problemler yer almaktadır. Tarafımızdan da E-defter güncellenmesi yayınlanmış olup detaylı bilgi için tıklayınız.

Değerli E-Defter Kullanıcıları;

Gib kaynaklı E-defter yükleyememe problemi çözülmüştür. Güncelleme yayınlanmıştır, tekrar genel güncelleme alınız. Genel Muhasebe versiyon 11.3.2.6 olmalıdır. Aşağıdaki detaylara göre işlem sağlayabilirsiniz.


1). EdefterYardimciDll_Yükleme.exe dosyası güncellendi. E defter işlemi yapılan bilgisayarda, sadece bir seferlik "Bilgisayarım"a giriş yapılır. X:\Exe klasörü altında "EdefterYardimciDll_Yükleme.exe" dosyası üzerinde sağ click/yönetici olarak çalıştır işlemi yapılmalıdır.

Not: Yönetici çalıştırdığınızda ağ şifresi sorabilir, bu şifreyi bilgi işlemciniz bilmektedir. Bilgi işlemcinizden ağ kullanıcı adı şifre girmesi için iletebilirsiniz. Sonrasında E-defter işlemlerine başlayabilirsiniz.2). Eğer E defter dosyalarınızı oluşturduysanız, Gib'e gönderim yapılmadı veya Gib E defter sayfasına manuel bir yükleme olmadı ise E-defter Oluştur ekranında Gib'e E-Defter Gönderim ve Saklama alanında Dönem seçilip 7.Gib'e Berat Gönder  Butonundan devam edebilirsiniz.3).Eğer E-defter dosyalarınızı oluşturduysanız, Gib'e gönderim yapıldı veya Gib E defter sayfasına manuel bir yükleme denendi ise aşağıdaki şekilde devam edebilirsiniz.
NOT :  E-defter Oluştur ekranında Gib'e E-Defter Gönderim ve Saklama alanında Dönem seçilip 7.Gib'e Berat Gönder  Butonuna tıkladığınızda herhangi bir aksiyon gelmezse aşağıdaki işlemler yapılır. 


A). Gib'in E defter sayfasına (https://edefter.gib.gov.tr/global/login) giriş yapılır. Paket listesi alanından kontrol sağlanılır. Durumda hataya düşen dosyalar vardır. B). Gib'in E defter sayfasında Paket Yükle butonuna tıkanılıp öncelikle KB.zip yüklenilir sonrasında  YB.zip dosyası yüklenilir. Paket listesinde kontrol edilir. 
NOT :  Yükleme yapıldığında paket listesi alanından durum kısmında hata alınır ise başarılı sonucu alınana kadar tekrar yüklenmelidir. Bu problem GİB kaynaklıdır.C).Sonrasında E-defter Oluştur ekranında Gib'e E-Defter Gönderim ve Saklama alanında Dönem seçilip 8.Gib'den Berat Alma  Butonundan işlemlerine devam edilir.Gib E defter yüklemelerinde Defter Raporu Beratı yüklemede Gib kaynaklı hata gelmektedir. Gib kaynaklı Defter Raporu yüklem problemi çözüldüğünde duyuru yapılacaktır.
E defter işlemlerinde 7- Gib'e Berat Gönder Butonuna tıkladıktan sonra  "SendDocumentFile servisinden hata alındı:Paket adi (000000000-202402-DR-000000.zip) geçerli değil." hatasını gelmektedir. Hataya tamam tıklayıp 8- Gib'den Berat Alma butonundan devam edip işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gib'in yayınladığı duyuru aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.edefter.gov.tr/dosyalar/duyurular/DUYURU05062024.pdfGib E-defter Sayfasında Saklama listesi alanında Defter dosyaları görünmeyebilir. Saklama sayfasında çıkmamasının sebebi Gib kaynaklı problemden dolayıdır. Gib tarafından gelişme olduğunda haberde yayınlanacaktır. 


Haber Detayı

444 66 35