Avrupa Komisyonu, aşırı sübvansiyonlar nedeniyle Çin elektrikli araçlarına (EV) gümrük vergisi açıklamaya hazırlanıyor. Bu adım, ABD’nin kısa bir süre önce Çin üretimi elektrikli araçlarına yönelik vergileri dört katına çıkararak yüzde 100’e yükseltmesinin ardından geliyor.

Çin’in Olası Tepkisi

Beijing’in Avrupa’nın bu adımına sert tepkiler vermesi ve olası bir misilleme adımı atması bekleniyor. Çinli üreticiler ve Çin’den Avrupa’ya otomobil ihraç eden batılı üreticiler için ABD’ye kıyasla daha düşük gümrük vergisi belirlenmesi öngörülüyor. Ancak Avrupalı otomobil üreticilerinin bu duruma destek vermediği biliniyor.

Çin’in Tepkisi

Çin, sübvansiyon karşıtı soruşturma nedeniyle AB’ye tepki gösterirken, işbirliği çağrılarında bulunmuş ancak gümrük vergilerine nasıl yanıt vereceği konusunda net bir açıklama yapmamıştı. Beijing, Fransız üretimi olan bir markanın ithalatına karşı anti-damping soruşturması başlatmış ve ABD veya AB’nin Çin ihracatına yönelik gümrük vergisi uygulaması durumunda karşılık vermeye hazır olduğunu belirtmişti.


Haber Detayı

444 66 35