ABD gümrük istatistiklerinde yer alan verilere göre, ABD ve Rusya arasındaki ticaret rakamları 2024 yılının Nisan ayında yüzde 20 arttı ve ticaret hacmi 332 milyon dolara ulaştı. Nisan 2024’te Rusya ile ABD arasındaki ticaret, yıllık bazda yüzde 20 oranında artış gösterdi. Resmi Rus haber ajansı RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, ikinci çeyreğin ilk ayında iki ülkenin ticaret hacmi 332 milyon dolara ulaştı.

Ajans, bu verileri ABD gümrük istatistiklerine dayandırdı. Rusya’nın ABD’ye yaptığı ihracat, yüzde 37’lik bir artışla 298 milyon dolara çıktı. En çok ihraç edilen ürünler arasında ilk sırada gübre, ikinci sırada platin (yıllık satış hacmi 32 kat arttı) ve üçüncü sırada turbojet motorları bulunuyor.

Rus yetkililer, ABD’nin Rusya ile ticareti tamamen yasaklama tehdidinin ekonomiye etkilerini değerlendirdi. Duma Ekonomi Politikası Komitesi Başkan Yardımcısı Artem Kiryanov, böyle bir senaryonun Rus ekonomisine zarar vermeyeceğini belirtti. Kiryanov, ABD’nin ihtiyaç duyduğu hammadde ve stratejik mallar nedeniyle ticarette tam işbirliğinden vazgeçemeyeceğini vurguladı.


Haber Detayı

444 66 35