Rusya’nın ithalatında dolar ve euronun payı tarihi bir seviyeye düştü. Rusya’nın ithalatında dost olmayan para birimlerinin, öncelikle dolar ve euronun payı, Nisan ayında ilk kez dörtte birin altına inerek yüzde 22,9 oldu. Bu bilgi, Rusya Merkez Bankası verilerinin RIA Novosti tarafından yapılan analizinden elde edildi.

Dost olmayan para birimlerinin Rusya ithalatındaki ağırlığı bahar ortasında 2,3 puan azalarak yüzde 22,9’a düştü ve bu, tarihi bir minimum oldu. Bu para birimlerinin yabancı mal ithalatı için yapılan ödemelerde kullanımı üst üste dördüncü ayda da azaldı.

Nisan ayında, dost olmayan para birimlerinin payı en fazla Okyanusya’dan yapılan mal ithalatında azaldı – 3,8 puan düşerek yüzde 19,2’ye geriledi.

Aynı zamanda, Avrupa’dan yapılan mal ithalatında dolar ve euro ile ödeme 3,3 puan azalarak yüzde 40,9’a, Asya’dan yapılan mal ithalatında ise 1,1 puan azalarak yüzde 14,5’e düştü. Her iki bölge için de bu, tarihi minimum seviyeler oldu.

Asya ve Okyanusya’nın yanı sıra, Karayip ülkelerinden yapılan ithalat için de dost olmayan para birimleriyle ödeme oranı en düşük seviyelerde (yüzde 19,6) gerçekleşti.

Buna karşın, Nisan ayında Rusya’nın ihracatında dost olmayan para birimlerinin payı 1,5 puan artarak yüzde 19,3’e yükseldi. Bu oran, tarihsel olarak ikinci en düşük seviyeyi işaret ediyor.


Haber Detayı

444 66 35